Anna Karsznia
Scenariusz lekcji otwartej przeprowadzonej 08.05.2024r. w klasie 1 w ramach Międzyszkolnej Sieci Współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.
Temat dnia: Kwietna łąka
Czas: 90 min
Klasa: 1a
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania roślin i zwierząt występujących na łące.
- tworzenie form liczby mnogiej i zapisywanie wyrazów
- Poznawanie łąki jako ekosystemu
- Przeprowadzanie doświadczenia – mieszanie barw
Cele szczegółowe:
Uczeń:
− słucha uważnie wiersza,
− czyta ze zrozumieniem,
− nazywa wybrane rośliny i zwierzęta występujące na łące,
− poznaje łąkę jako ekosystem,
− opowiada o tym, co wydarzyło się na łące, i nadaje tytuł opowiadaniu,
− pisze wybrane wyrazy w liczbie mnogiej,
− wykonuje zadania według poleceń,
− wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją, wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń,
− współpracuje w parze.
- rozpoznaje barwy podstawowe i pochodne,
- wyjaśnia sposób powstawania barw pochodnych, wykorzystując koło barw.
- uwrażliwienia na piękno otaczającego świata,
Metody : czynne, słowne, oglądowe, aktywizujące, praktycznego działania,
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa z całą klasą
Środki dydaktyczne: wykorzystanie nowych technologii- TIK , praca z multibookiem, woda, kubki, farby, ręcznik papierowy,
Przebieg
1. Powitanie – Mruganie
2. Wprowadzenie do zajęć – burza mózgów i swobodna rozmowa, ćwiczenia z wykorzystanim programu mTalent (percepcja wzrokowa-znajdowanki (elementy łąki)
− Powiem, jakie znam rośliny rosnące na łące.
• Wykonanie zadania
− Co to jest łąka? Jakich roślin jest na łące najwięcej?
Uczniowie wyszukują i zapisują na tablicy multimedialnej nazwy roślin ,łączą z obrazkami, wykreślają nazwy roślin, które nie występują na łące.
https://learningapps.org/view9574942
https://learningapps.org/12479983
3. Rozmowa na temat wiersza Tęczowa łąka.
• Wykonanie zadania z wykorzystaniem TiK
− Posłuchaj wiersza. Odszukaj w nim nazwy roślin i zwierząt żyjących na łące. Znajdź na ilustracji te rośliny i zwierzęta.
https://www.youtube.com/watch?v=fb5lpsQh97k
4. Zadanie twórcze – opowiadanie.
• Wykonanie zadania
− Popatrz na obrazki i narysuj zakończenie tej historii. Nadaj jej tytuł. Opowiedz, co wydarzyło
się na łące. Uczniowie w grupach wykonują zadanie . Następnie przedstawiciel grupy czyta tytuł opowiadania wraz z wymyślonym zakończeniem.
5. Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.
− Połącz zdjęcia i wyrazy według wzoru.
Każdy uczeń , korzystając ze wzoru, pisze wyrazy w liczbie mnogiej (stokrotki, mlecze, liście,
łodygi, gałązki).
6. Poznawanie łąki jako ekosystemu
Nauczyciel przedstawia na tablicy multimedialnej dowolne, wyszukane w Internecie,
obrazy kwietnych łąk. Uczniowie z samodzielnie lub z pomocą nauczyciela rozpoznają i nazywają kwiaty występujące na łąkach (rumianki, maki, chabry, niezapominajki, stokrotki,
dzwonki, łubin, łopian, dziewanna, koniczyna)
Łąki to tereny porośnięte trawą i roślinami zielnymi. Są regularnie koszone
na siano. Wypasa się na nich zwierzęta hodowlane (krowy, owce, konie). Łąki występują na
terenie niemal całej Polski. Łąka jest ekosystemem półnaturalnym, który tworzy zbiorowisko
wieloletnich traw i ziół, stanowiące jednocześnie siedlisko różnych gatunków zwierząt – ptaków, drobnych ssaków, pająków i owadów, w tym motyli. Polskie łąki kwietne zachwycają barwami. Ostatnio stało się popularne wysiewanie łąk w miejsce miejskich trawników. Tworząc je
wspieramy rozwój dzikich owadów zapylających i odtwarzamy siedliska przyrody. Łąka ma
dobry wpływ na oczyszczanie wody i gleby. Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenie powietrza. Około 70 gatunków roślin łąkowych objęto ochroną prawną, a ponad 80 uważa się
za zagrożone wyginięciem.
7. Przygotowanie do czytania ze zrozumieniem.
Nauczyciel uruchamia aplikacje edukacyjną Łąka (dostępna w zasobach Worldwall)
https://wordwall.net/pl/resource/2209769/%C5%82%C4%85ka
Każdy uczeń czyta uważnie tekst i uzupełnia w nim luki wybranymi wyrazami. Po zakończeniu zadania chętny lub wybrany uczeń czyta na głos cały tekst. Pozostali uczniowie sprawdzają, czy zdania są poprawnie uzupełnione.
8. Przeprowadzanie doświadczenia.
• Wykonaj doświadczenie i opisz jego przebieg.
Przygotuj w każdej grupie po trzy kubki, wlej do połowy wody, farby żółty , niebieski, czerwony
Uczniowie w grupie przeprowadzają doświadczenie dokładnie według instrukcji. Każdy kubek z wodą i kolorem farby połączony za pomocą skręconego papierowego ręcznika z drugim kubkiem następie drugi kubek połączony z trzecim kubkiem. Co można zaobserwować? Jakie powstały kolory po zmieszaniu? Każda grupa prezentuje swoje kolory farb , wykorzystuje informacje do malowania kwietnej łąki.
9. Podsumowanie zajęć.
Na zakończenie odpowiadają na pytanie: Co zobaczę na łące?
Uczeń ma dokończyć określone zdanie:
- podczas dzisiejszej pracy nauczyłem się…
- najtrudniejsze dla mnie dzisiaj było…
- najbardziej podobało mi się…
