Scenariusz lekcji
Temat: Ssaki- kręgowce, które karmią młode mlekiem.

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:
-wyjaśnić od czego pochodzi nazwa „ssaki”
-wymienić  miejsca  występowania ssaków ( różnorodność środowisk  życia ssaków)
-omówić budowę  zewnętrzną ssaków ( cechy morfologiczne)
- wymienić  funkcje skóry ssaków
-przedstawić  sposób rozmnażania i rozwoju ssaków.
Metody pracy: pogadanka, dyskusja
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: e-podręcznik, prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela, karta pracy, film edukacyjny
TOK LEKCJI:
Faza wstępna:
1.Wyjaśnienie celów lekcji i sformułowanie tematu.
2. Przypomnienie wiadomości dotyczących charakterystyki ptaków.
Faza realizacji
1.Nauczyciel wspólnie z uczniami definiuje pojęcie: ssaki. -pogadanka
2. Prezentacja multimedialna  na temat ssaków - omówienie  środowiska życia ssaków. Praca w grupach: każda grupa wybiera jednego przedstawiciela ssaków ze wskazanego środowiska i przygotowuje krótki opis jego adaptacji do życia w tym środowisku.
3. Nauczyciel  przedstawia  cechy budowy  ssaków  na podstawie  e-podręcznika   https://zpe.gov.pl/a/ssaki-panuja-na-ladzie/D3CC3kvoG
Dyskusja z uczniami na temat tych cech i ich znaczenia w przetrwaniu.
4.  Rozmnażanie i rozwój ssaków:  film edukacyjny
https://pistacja.tv/film/bio00141-rozmnazanie-u-ssakow?playlist=1585

Omówienie procesów rozmnażania ssaków: Rozmnażanie płciowe, Ciąża i rozwój zarodkowy, Poród i karmienie młodych mlekiem.  Krótkie porównanie strategii rozmnażania u różnych grup ssaków (np. torbacze vs. ssaki łożyskowe). Przedstawienie różnych form opieki nad potomstwem.
Faza podsumowująca
Uczniowie  powtarzają zdobyte wiadomości o ssakach   rozwiązując quizy:
https://wordwall.net/pl/resource/12611993/ssaki
https://wordwall.net/pl/resource/15185679/biologia/ssaki
Anna Szczypińska