• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

8 października 2020 roku uczniowie klasy III i IV pod opieką pani Moniki Dąbrowskiej i pani Anny Rutki wybrali się na rajd po Puszczy Kozienickiej i na spotkanie z leśnikiem. Spotkanie to udało się zorganizować dzięki współpracy z Nadleśnictwem Zwoleń, a odbyło się ono w ramach doradztwa zawodowego. Zajęcia dla uczniów przygotował i poprowadził pan Michał Rutka, podleśniczy leśnictwa Dąbrowa.

Na początku spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca leśników, którzy opiekują się drzewami już od małej sadzonki, pielęgnują je, sprawdzają, czy są zdrowe i nie dokuczają im szkodniki. Pod okiem leśników drzewa są też pozyskiwane - z przeznaczeniem na meble, papier lub opał. Bardzo ważna dla leśników jest też ekologia, w lasach są rezerwaty, w których chronione są rzadkie gatunki roślin i zwierząt, leśnicy pilnują, by nikt bez pozwolenia nie wjeżdżał do lasu i nie wyrządzał szkód. Pod okiem pana podleśniczego uczniowie mierzyli wysokość i średnicę drzew za pomocą specjalistycznych urządzeń: średnicomierza, wyskościomierza, taśmy mierniczej, a dane z pomiarów wpisywali do raptularza. Dowiedzieli się także, do czego służy rynszpak, ośnik, numerator i cechówka oraz jak korzystać z aplikacji mBDL.

Leśnicy zapraszają do spacerów i wycieczek po lesie, przypominają jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: nie wolno poruszać się po drogach leśnych samochodami, quadami i motocyklami, a także zaprzęgami konnymi. Trzeba też zwrócić uwagę na tablice ostrzegające o wycince drzew - na teren wycinki pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić. Określone zasady obowiązują też w rezerwatach i parkach narodowych, a każdy, kto wchodzi do lasu powinien pamiętać o jednym - las po jego wizycie powinien wyglądać tak samo, jak przed nią, nie wolno śmiecić i niszczyć przyrody.

Na koniec spotkania pan Michał sprawdził, czy uczniowie są spostrzegawczy, maja dobrą pamięć i predyspozycje do pracy jako leśnik. Najbystrzejsi słuchacze i obserwatorzy otrzymali w nagrodę notesy, a wszyscy uczestnicy spotkania odebrali przypinki "Przyjaciel lasu" i pamiątkowe gadżety. Książki przyrodnicze zostały przekazane też do biblioteki szkolnej.

Anna Rutka

Monika Dąbrowska

Wykonanie: Dan-net