• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców.

Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Dlatego tez w Publicznej szkole Podstawowej z inicjatywy pani dyrektor Agnieszki Babańcy oraz opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu  p. Moniki Bernacik w dniu
24 marca ( niedziela) od godz. 9 do 17 zostanie zorganizowany Dzień Dawców Szpiku..

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść do szkoły i jednorazowymi pałeczki dokonać wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka.  Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy  zostanie wysłane potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 2-3 miesięcy.

Zachęcamy do udziału w akcji!
Razem możemy podarować komuś ŻYCIE!

Opiekun SKW
Monika Bernacik

Wykonanie: Dan-net